Alibaba’ dan Luis Vuitton ve Samsung’ la birlikte Sahtecilik Önleme İttifakı

alibaba_02Dünyanın en büyük eticaret platformu Alibaba’ nın en büyük sorunun sahte ve taklit ürünlerin satışıydı. Defalarca dünya markaları ile taklit ürün konusunda karşıkarşıya gelen Alibaba, elindeki büyük veri tabanı ve eticaret tecrübesi ile markalardan da kendi alanlarında uzmanlıklarından destek alarak Alibaba Big Data Anti-Counterfeiting Alliance (Alibaba Büyük Data Sahtecilik Önleme İttifakı) ı kurduğunu duyurdu.

103635125-6ED2-CB-ALIBABAMODY-051316.600x400

Eticaret platformundaki sahte ürünlerin temizlenmesi için kurulan ittifakın 20 üyesi mevcut. Alibaba’ nın elindeki büyük veri ve eticaret deneyimini, diğer ittifak üyesi markaların sanayi ve diğer teknik bilgilerini birleştirerek, bu alanda sahte ürün satışının önüne geçmeyi hedefliyor. Bu ittifakın en önemli oyuncuları arasında Alibaba, Huawei, Samsung ve Luis Vuitton bulunmakta.

Alibaba platform sorumlusu Jessie Zheng yaptığı açıklamada ” Sahteciliğe karşı en büyük silahın veri ve analiz olduğunu, ve bu savaşın kazanılması için tek yolun birleşmekten geçtiğini belirtti. Güçlü veri yeteneklerimizle, sahtekarlara karşı küresel mücadelemizde ittifakın dijital dönüşümü hızlandıracağından eminiz.” Bu birleşimin tüm dünyada sahteciliğe karşı atılan en büyük adım olduğu ve genişleyerek tüm dünyada etkili olması en büyük temennimiz.   alibaba_01

Alibaba mevcut platformunda 1 milyardan fazla ürün sergilendiği, günde yaklaşık 10 mlyondan fazla ürünün sahtecilikle mücadele kapsamında tarandığını açıkladı. 12 süren ve Ağustos 2016′ da biten taramada 380 milyondan fazla ürünün tespit edilerek listelemeden kaldırıldığı ve 180 bin satıcının da mağazasının kapatıldığı belirtildi. Ayrıca bu ay başında sahte Swarowski satışı yapan 2 satıcıya Swarowski tarafından dava açıldığı belirtildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir