Haberler Ses Sistemleri

ATC SCM-11 Raf Tipi Hoparlör

ATC markası  ile ilk tanışmamız SCM-40 modelini ingilterede dinleyip ısrarla satın alma arzusu olan bir arkadaşımız sayesinde olmuştur . Çok iyi bir kulağa sahip olan arkadaşımızın ısrarla ve sabırsızca bu hoparlöre sahip olma isteği bizide harekete geçirmişti kısa bir süre sonra Türkiye Distribitöründen kargo ile elimize ulaşan SCM-40 modelini aynı gün kurmak için yola düştük Nihayet eve vardık ve hemen …

SCM-40 ları kutusundan çıkarttık Hatırı sayılır biçimde ağır olan ATC SCM-40 Modeli Denon PMA-1510 Ve Denon DCD-1510 ikilisine bağlantısı yapıldı ve bu arada Arkadaşımız Bundan Sonraki İlk Hamlesinin Denonları Elden Çıkartıp Daha güçlü Daha detaylı bir cihaz grubuna geçmek olduğunu söyleyelim … Evet nihayet ürünü dinlemeye başladık Yaklaşık 10 -15 saniye sonra iyi bir test müziği ile Aman Allahım Bass Sesler muazzam bukadar net distorsiyona uğramayan yoğun ama rahatsız etmeyen tam tersine sizi havaya sokan bir bass sesi ilk kez dinlemiştim. Vocaller başladı ve ardından tiz sesler Tek kelime ile kusursuz  vocaller çok ama çok net ve etlileyici … uzun bir süre unutamayacağımız nadir hoparlörlerden biri oldu bizim için .

Bu küçük tecrübemizden sonra sürekli ATC nin internet sitesini inceler hale geldik Performansına göre fiyatları gayet mantıklı olan ATC markasını Kesinlikle test etmenizi tavsiye ediyoruz .

Şimdi gelelim haberimizin konusu olan ATC-SCM 11 Modeline

ATC SCM11, bookshelf olmasına rağmen floorstand hoparlörlere rahatlıkla kafa tutuyor.
Küçük mekanların vazgeçilmez hoparlörleri olan bookshelf’lerin genellikle bas performansının zayıf olduğu bilinir. SCM11 ise alt ve orta frekanslarda yüksek performans sunmasının yanı sıra üstlerde detaylı, transparan ve melodik ses üretiyor. Bu özellikleri 2013 ve 2014 yılları arasında yapılan inceleme ve grup testlerindeki ödülleriyle taçlandırılmış durumda.
ATC SCM11 85dB’de 56Hz-22kHZ frekans aralığına sahip. 8 Ohm’luk hoparlörün 75-300 Watt’lık ampliyle beslenmesi uygun görülüyor.

ATC SCM-11 Modelinin Sizin için en kritik noktası ise bizce amfi seçimi boyutlarına aldanıp düşük güçte bir amfi ile sürmeye çalışırsanız hoparlörün gerçek performansını asla dinleme fırsatınız olmayacaktır bu nedenle Teknik özelliklerinde de belirtildiği üzere minimum 8 ohm 2 x 75 watt çıkış gücüne sahip olan bir amfi ile sürülmelidir tabiki bu rakam en alt limiti bu yüzden mümkün olduğunca daha güçlü bir amfi edinilmesi gerekmektedir.

Gerçekten güçlü ve detaylı bir hoparlör alma amacınız varsa mutlaka bu ürünü dinlemelisiniz. Fakat sakın ama sakın fiyat değerlendirmesini dinledikten sonra yapınız ön yargı ATC SCM-11 ve bunun gibi hoparlörlerden mahrum kalmanızı sağlayabilir.

 

1 Yorum

Serkan 17 Ocak 2018 at 01:11

Selamlar. Atc scm 11, Yamaha RN500 network amfi ile uyumlu mudur sizce? Olası sonuçlardan bahsederseniz çok sevinirim.

Cevap

Yorum Yap