Telefon

Blackberry ile Çinli TCL Stratejik Anlaşma

Akıllı telefonlar ve güvenlik deyince, İş telefonu denince ilk akla gelen Blackberry pazar payını artırmak için çizdiği yol haritasında kritik bir adım attı. Mevcut DTEK50 ve DTEK60 model akıllı telefonlarının üretimini tapan Çin’ li üretici TCL ile, Blackberry markasını taşıyacak akıllı telefonların tasarım, üretim ve satış lisansı konusunda anlaşma sağladığını duyurdu.

Alcatel markasından dolayı tanıdığımız Çin’ li OEM üreticisi TCL, üretmeye başladığı DTEK50 ve DTEK60 modellerinden sonra, bundan sonraki Blackberry markası ile satılacak olan yeni ürünlerin tasarım, üretim ve satışını üstlenecek. Global alanda yapılan bu sözleşme Hindistan, Sri Lanka, Nepal, Bangladeş ve Endonezya’ da hariç tutulacak.

Kanada’ lı firma Blackberry tasarım, üretim ve satış işlerini Çin’ li TCL’ ye devrettikten sonra kendisi bu ürünlerin Yazılım ve Güvenlik çözümleri konusunda yoğunlaşacağını açıkladı. 2009 yılında akıllı telefon pazarının yaklaşık %20′ sini elinde bulunduran şirketin pazarpayı son dönemde % 0,1 e kadar düştü.

KAYNAK : The Verge

Yorum Yap