Etiket arşivi: apple

iPhone Tanıtalı Dün 10 Yıl Oldu

Steve Jobs San Francisco Macworld’ de tam 10 yıl önce 09-01-2007 yılında yaptığı basın toplantısında yeni nesil telefon iPhone ile ilgili basın toplantısı düzenlemişti. Yeni telefon iPhone’ un hikayesini dokunmatik kontrollere sahip geniş ekranlı iPod, çarpıcı hızlı bir internet iletişim cihazı ve devrim niteliğinde yeni telefon olarak anlatmıştı.

Bunun üzerine 6 ay sonra iPhone satışını yapmaya başlayan Apple, bugüne kadar 1 milyardan fazla iPhone satışı yaptı. Nokia E62, Blackberry ve Palm Treo gibi mekanik tuşlu küçük ekranlı telefonların hükmettiği pazarda tuşsuz büyük ekranlı ve stylus kalem olmadan kullanılan bir telefon gerçekten de devrim niteliğindeydi.

Apple CEO’ su Tim Cook, “iPhone, ilk on yıl içinde mobil bilgi işlem standartlarını belirledi ve henüz yeni başlıyoruz, en iyisi henüz gelmedi.”

2017 duyurulacak olan yeni model iPhone için, Kavisli Oled ekran olması bekleniyor. Yeni modelin sıfıra yakın, kenardan kenara ekrana sahip olacağı, fiziksel düğmenin kaldırılıp, ekrana gömülü parmak izi olacağı beklentiler arasında. Kablosuz şarj, yüz ya da iris tanıma olması muhtemel diğer yenilikler arasında. Dikey çift objektif ile de 3D fotoğraf yeteneği yine bahsedilen beklentiler arasında

iPhone 6S Satış Tarihi 23 Ekim’e Ertelendi

Teknoloji takipçilerinin merakla beklediği iPhone 6S Türkiye satış tarihi kısa bir süre ertelendi. 16 Ekim tarihinde resmi olarak satışa sunulacağı duyurulan Apple iPhone 6S’ in satış tarihi resmi sitesinde 23 Ekim olarak güncellendi. Sayfa başlığında yapılan duyuru ile “Şimdi 23 Ekim’ de sizinle” ibaresi yer aldı.iphone-6s

Apple iPhone 6S’ in satılması planlanan son kullanıcı fiyatları şu şekilde;

  • iPhone 6s 16 GB: 3,099 TL
  • iPhone 6s 64 GB: 3,499 TL
  • iPhone 6s 128 GB: 3,899 TL
  • iPhone 6s Plus 16 GB: 3,499 TL
  • iPhone 6s Plus 64 GB: 3,899 TL
  • iPhone 6s Plus 128 GB: 4,299 TL

iPhone 6s IOS9′ da Force Touch Özelliği Eklenecek

11966-5441-force-touch-example-lApple telefonlarında kullandığı mobil sürümü IOS’ un son versiyonu IOS 9′ da ve özellikle yeni çıkaracağı tahmin edilen iPhone 6S’ de dokunmatik duyusuna göre farklı işlevler yapabilen Force Touch fonksiyonu eklenecek.  Apple’ in Mac bilgisayarlarının en beğenilen özelliği touchpadlerinde kullanılan teknolojiye benzeyen Force Touch, dokunma ve tıklama şekillerine göre birçok fonksiyon dokunmatik ekranda sağlanabilecek.

img_1096Force Touch özelliğinin iPhone 6S ve IOS9′ da kullanılabilmesi için uygulama geliştiriciler dokunmatik fonksiyonuna göre işlevler eklemeye başladılar. Harita uygulaması ile entegre çalışacak olan Force Touch’da harita ekranında basıı tuttuğunuz alana pin ekleyebilecek, medya oynatıcı uygulamalarda baskı duyarlılığına göre timeshifti kaydırarak görüntü ve ya medyayı ileri sarabilecek. Force touch fonksiyonu ile portre modunda klavyede düzenleme araçları da kullanılabilecek.

FIAT CEO’su : Apple Otomobil Sektöründe Müdahale planliyor

Fiat Chrysler CEO’ su Sergio Marchionne geçenlerde California’ da iken Apple, Google ve Tesla ile biraraya gelerek bir görüşme gerçekleştirdiler.  Google’ ın kendi kendine sürüş teknolojileri üzerinde çalıştığı zaten bilinen bir gerçek. Tesla’ nın uzmanlık alanı otomobil… Apple’ ın bu dörtlü arasındaki yerinin ne olduğu ise merak konusu…tesla-apple

FIAT CEO’su : Apple Otomobil Sektöründe Müdahale planliyor yazısına devam et

Apple iPad Pro için Ekran Arayisinda

Apple’ dan uzun süredir beklenen yeni iPad serisi iPad Pro girişim içinde olduğu haberleri daha yüksek sesle gelmeye başladı. iPad Pro için Uzakdoğu’ da ekran üreticileri ile görüşmeler sürdürdüğü gelen bilgiler arasında.  Uzakdoğu ekran üreticileri LG Display, Japan Display, Samsung Display ve diğer birçok ekran üreticisi firma ile görüşme içerisinde olduğu güvenilir kaynaklar tarafından sızdırıldı.

 

ipad-pro

Habere göre Apple dokunmatik ekran hassasiyetini artırmak için AgNW gümüş Nano tel kaplamalı şeffaf bir film kullanacak. Daha önceki modellerde kullanılan ITO Clear film ekranlarla karşılaştırıldığında daha esnek olduğu için daha iyi bir dokunmatik ekran yeteneği sunar. Ekranda parmak ile işlem ve dokunma-yazma işlemlerinde çoklu basınç seviyesi sayesinde daha doğru ve daha hassas işlem yapabilecek.

AgNW ekranın iPad Pro serisine sağlayacağı diğer bir fayda ise daha incelik ve uygun maliyet olacaktır. Uygun ekran maliyeti ürün fiyatına yansıyacağı için pazarda daha iddaalı hale gelmesi beklenmektedir. Haber kaynağına göre iPad Pro projesi gelecek yıl lansmanı yapılacak. Herkes gibi biz de büyük bir merak ile iPad Pro’ yu bekliyor olacağız. Tüm gelişmeleri anlık bilgilendireceğiz.

Apple Developer Center’ daki Açigi Bulan Türk Yazilimci İbrahim Balic

Apple’ in sertifikalı yazılım geliştiricilericilerine özel sitesi Apple Developer Center’ a geçen perşembeden beri erişim sağlamamaktaydı. Şirketten 21 Temmuz gecesi sertifikalı yazılım geliştiricilere mail ile gönderilen bilgi metninde Apple Developer Center’ da güvenlik sorunu yaşandığı, kullanıcıların kişisel bilgilerine erişilmiş olabileceği ve konu ile ilgili çalışmaların sürdüğü belirtildi.

apple-dev-center-mail (1)

Yaşanan güvenlik sorununun sadece yazılım geliştiricileri ilgilendirdiği, son kullanıcıların kredi kartı ve itunes vb gibi bilgilerinin tehlikede olmadığı belirtildi. Sitenin yayına açılış tarihi ile ilgili açıklama yapılmazken sertifikaların uzatılacağı açıklandı.

ibrahim balıç

Apple Developer Center’ daki açığı Türk Yazılım Geliştirici İbrahim Baliç tespit ederek, Youtube’ dan bir video hazırlayıp sistemde açık olduğunu ve bunu hack olarak yapmadığını, bu açığın kapatılması için Apple’ ı uyardığını belirtti.  Yazılım dünyazında şok etkisi yaratan olayı dünyanın önde gelen medya kuruluşları haber olarak yayınladı.

ibrahim balic-01

Tamamen iyi niyetli olarak yapılan ve sitedeki açığı göstererek önlem alınmasını isteyen İbrahim Baliç teşekkür beklerken Apple’ dan yapılan açıklamada güvenlik sorunundan dolayı bilgilerin çalınmış olabileceği şeklindeki ithama resmi twitter hesabından “aşk olsun” şeklinde tepki verdi.

 

Samsung ve Apple Üst Model Telefonlarında Kablosuz Şarj Özelliği Ekleyecek

Samsung ve Apple Yeni çıkaracakları Amiral Gemisi olacak üst seri telefon modellerinde kablosuz şarj teknolojisini dahil edecek.  Nokia,  LG Electronics ve HTC’nin adımlarını izleyerek,  2013 yılında kablosuz şarj özelliği eklemesi bekleniyor.

Samsung, gelecek amiral gemisi modeli, Galaxy S IV için Kablosuz Güç Konsorsiyumu (WPC) tarafından işletilen Qi kablosuz şarj teknolojisi kabul etmesi bekleniyor.  Ancak, Galaxy S IV dahili kablosuz şarj özelliği ile gelmeyebilir. Bunun yerine, kullanıcıların satın alacakları ekstra ekipman ve aksesuarla bunu sağlaması bekleniyor. Apple dahili olarak geliştirilmiş kablosuz şarj teknolojisi benimsenmesi muhtemeldir.

 

iCloud Erişim Sorunu

Dünyanın en çok tercih edilen akıllı telefonu Apple kullanıcılarının kullandığı ve kullanıcı sayısı 250 milyon civarında olduğu tahmin edilen bulut sistemi Apple iCloud yedekleme merkezinde son günlerde oluşan sorun dikkatleri çekiyor.

Apple iPhone ve iPad kullanııclarının telefon rehberi, mail, fotoğraf albümlerini yedekledikleri iCloud sistemine erişim sorunu başladı. Yetkililerin yaptığı açıklamada “Beklenmeyen bir durum olduğu için iCloud kullanıcılarına duyurma gereği hissettik. Apple yetkilileri şu anda sadece sistem üzerinde çalışıyor.” şeklinde ifade edildi.

Erişim probleminin nedeni acaba söylendiği gibi aşırı yüklenme mi ? Yoksa Hacklendi mi ? Bu sorunun cevabını önümüzdeki günlerde göreceğiz.

Apple iTV

Steve Jobs’un biyografisinde şirketin gelecek planları arasında iTV önemli bir yer kaplıyor. Bu çalışma için Guillermo Shazipena’un hazırladığı tasarım özellikle Apple’nin diğer modellerine benzerlikle dikkat çekiyor. Modelim dokunmatik ekran ve 3 boyutlu olması planlıyor. Ağ üzerinden diğer apple cıhazları ile ortak kullanım olacağı ve internet üzerinden bağlantı olacağı bekleniliyor. Bunun yanında iPhone4S ile gelen yeni uygulama Siri asistan ve icloud uygulamaları ile gelmesi düşünüyor.