Etiket arşivi: blackberry

1 Ocak itibari ile WhatsApp Çalışmayacak Telefonlar

En popüler anlık mesajlaşma uygulaması WhatsApp bazı eski telefonlardan desteğini çekeceğini geçtiğimiz aylarda açıklamıştı.

iPhone 3GS ve iOS 6′ nın da içinde bulunduğu bir gurup eski model telefon için de desteğini çekecekk olan WhatsApp, açıklamasında zor bir karar olduğunu fakat doğru bir adım belirtti.

İşte 1 Ocak 2017 itibariyle WhatsApp’ın desteğini kestiği telefonların listesi:

  • Blackberry OS
  • Blackberry 10
  • Nokia Symbian S60
  • Android 2,1
  • Android 2,2
  • Windows Phone 7
  • iPhone 3GS
  • iOS 6

Blackberry ile Çinli TCL Stratejik Anlaşma

Akıllı telefonlar ve güvenlik deyince, İş telefonu denince ilk akla gelen Blackberry pazar payını artırmak için çizdiği yol haritasında kritik bir adım attı. Mevcut DTEK50 ve DTEK60 model akıllı telefonlarının üretimini tapan Çin’ li üretici TCL ile, Blackberry markasını taşıyacak akıllı telefonların tasarım, üretim ve satış lisansı konusunda anlaşma sağladığını duyurdu.

Alcatel markasından dolayı tanıdığımız Çin’ li OEM üreticisi TCL, üretmeye başladığı DTEK50 ve DTEK60 modellerinden sonra, bundan sonraki Blackberry markası ile satılacak olan yeni ürünlerin tasarım, üretim ve satışını üstlenecek. Global alanda yapılan bu sözleşme Hindistan, Sri Lanka, Nepal, Bangladeş ve Endonezya’ da hariç tutulacak.

Kanada’ lı firma Blackberry tasarım, üretim ve satış işlerini Çin’ li TCL’ ye devrettikten sonra kendisi bu ürünlerin Yazılım ve Güvenlik çözümleri konusunda yoğunlaşacağını açıkladı. 2009 yılında akıllı telefon pazarının yaklaşık %20′ sini elinde bulunduran şirketin pazarpayı son dönemde % 0,1 e kadar düştü.

KAYNAK : The Verge

Blackberry Android Telefonu Priv’ in Videosunu Yayınladı

BlackBerry-Priv-1İş telefonu denilince ilk akla gelen marka olan Blackberry, Android ve Ios cihazların rekabeti arasında ezilmekten kurtulamadı. Bu çılgın rekabetin yaşandığı piyasada varolma savaşı veren Blackberry, yeni Android işletim sistemine sahip kayar QWERTY klavyeye sahip dokunmatik klavyeli modeli PRIV ile gelecekten umutlu.

3a_crrkfvAndroid 5,1 Lollipop işletim sistemli telefon dokunmatik ekran deneyimini Blackberry kullanıcılarının alışık olduğu QWERTY kayar klavye ile birleştirerek marka kullanıcılarının alışkanlıklarını da göz ardı etmediğini hissetttirdi. Ön siparişe açılan ürünün sade ve şık tasarımı göz dolduruyor.

blackberry-priv-video-still-970-805,4 inç büyüklüğünde 2560 x 1440 çözünürlüklü QHD AMOLED ekrana sahip olan PRIV, 3GB ram ve 1,8Ghz çift çekirdek + 1,44 Ghz çift çekirdeğe sahip Snapdragon 808 işlemci ile güçlendirilmiş. 32 GB dahili bellek ile geniş depolama alanı sunan ürün, 2TB’ a kadar MicroSD hafıza kartı ile bellek genişletme olanağı sunuyor. Schenider-Kreusnach sertifikalı 18 megapiksel kameraya sahip olan ürün, dual LED flaş ve 2Megapiksel ön kameraya sahip. 4G desteğine sahip olan PRIV 147mm x 77,2 mm x 9,4mm boyutlarında ve 192gram ağırlığında. Ürün gücünü 3410mAh kapasitesinde bataryadan almakta.

Ürünün yayınlanan resmi videosunu aşağıda bulabilirsiniz.

Blackberry Curve 9830 ve Bold 9790

Blackberry Curve serisinin yeni dokunmatik ekranlı serisi 9380′ i günyüzüne çıkardı. 3.2 inç büyüklüğünde dokunmatik ekrana sahip olan Curve 9830 480 x 360 piksel ekran çözünürlüğüne sahip. Üründe gelişmiş 5 megapiksel kamera dahili olarak kullanılmış. Blackberry OS7 işletim sistemi ile çalışan ürün klasik blackberry formunda…

Bir diğer yeni Blackberry Bold 9790 standart Bold tasarımında olup, 2,44 inç dokunmatik ekrana sahip. Klasik blackberry optik faresi ve microSD kart yuvası ile 8GB hafıza kartıyla birlikte gelmekte. Üründe 1Ghz hızında işlemci kullanılmış olup Blackberry OS7 işletim sistemi ile çalışmakta.

RIM ayrıca, Documents To Go Premium sürümünü içeren bir dizi ücretsiz uygulamalar paketi, Blackberry yedekleme, Sosyal Feeds 2.0, Facebook chat gibi uygulamalarıda beraberinde getirmekte. Ürünün önümüzdeki hafta piyasaya sürülmesi beklenmekte.