Etiket arşivi: nokia

HMD Yeni Android Telefon Nokia 6′ yı Duyurdu

2000′ li yılların en çok satan ve pazar payının yarısını elinde bulunduran, ve daha sonra yeniliklere ayak uydurmadığı için gelişen teknolojiye yenik düşerek pazardan silinen Nokia, yeni sahibi Fin’ li şirket HMD tarafından yeni üretilen Android işletim sistemi ile çalışan modeli Nokia 6′ yı resmi olarak duyurdu.

Yeni Nokia 6′ da 5,5 inç HD ekran, 16MP arka ve 8MB ön kamera mevcut. Qualcomm Snapdragon 430 işlemci ile donatılmış olan ürün 4GB RAM ve 64GB depolama alanı buluyor.  Full HD (1920 x 1080 pixel) çözünürlüklü ekranı 2,5D Gorilla Glass ekrana sahip. Üründe grafik işlemci olarak Adreno 505 GPU kullanılmış. Ürün sade ve ince tasarımı ile dikkatleri çekerken, şirketin aldığı karar gereği Nokia 6,  şimdilik sadece Çin pazarında satışa sunulacak.  1699 Çin Yuan, yaklaşık 246 $ bedelle satışa sunulacak.

Nokia Asha 201 Cep Telefonu

Nokia World 2011 tanıtımında Asha serisinde Asha 200 çift hatlı telefonun ardından aynı özelliklere sahip olan Asha 201 Cep telefonunu da tanıtıtı. Asha 201 modeli Asha 200 modeline oranla aynı özelliklerde olmasına rağmen Asha 200 modelinden farklı olarak çift hatlı değil tek hatlı bir model. Asha 201 modeli de aynı şekilde 32GB’a kadar hafıza kartı desteği olması. 2 MP kamera ve 4X dijital zoom özelliğine sahip. Farklı operatörlerin farklı kampanyalarına rağmen Avrupada satış fiyatı 60 avro olarak belirnelmiş bir model. QEWRTY klavye ve Nokia browser ile internette daha iyi bir gezinti sağlıyor.

Nokia Asha 200 Çift Hatlı Cep Telefonu

Nokia World 2011 tanıtım konferansında yeni ürünlerin tanıtımı yapıldı. Hintçe “UMUT” anlamına gelen yeni Asha serisi de dikkat çeken modeller arasında. Nokia Asha 200 QWERTY klavyeye sahip çift hatlı bir model. Nokia Asha 200 modelinde Easy Swap özelliği ile telefonu kapatmadan diğer hatta geçiş sağlıyor. Sosyal ağlara kısa yol bağlantıları, anlık mesajlaşma ve eposta özelliği ile rengarenk modelleriyle başta gençleri hedefleyen bir model. 32 GB’a kadar hafıza kartı desteği sağlıyor. Geliştirilmiş batarya sayesinde 52 saate kadar kesintisiz müzik dinleme olanağı sağlıyor. 4X dijital zoom özelliğine sahip 2MP kameraya sahip. Ürünün Avrupa satış rakamı vergiler hariç 60 avro olarak belirlenmiş. Dahili FM radyo alıcısı ve radyodan kayıt özelliği, müzik severlerin dikkatini çeken bir özellik olacağa benzer.

Nokia Tablet Şekilleniyor

Nokia 2012 son çeyrek mali roparlarında açıklanan düşüşlerin ardından eski rakamlara ulaşmak için daha hızlı ve daha emin adımlarla gitmenin planlarını yapıyor. Yeni modellerin tanımıtının yapıldığı Nokia World 2012 toplantısının ardından gözler Nokia’nın Tablet PC projesinin ne aşamadığı olduğu. Nokia yetkilileri tarafından World 2012 toplantısından herhangi bir bilgi verilmemesine rağmen Nokia’nın bir tablet üzerinde çalıştığı daha önce haberi verilmişti. Yalnız Nokia, Apple ve Andorid’in tablet piyasasında yenilemeyecek bir noktada olduğunu belirtmesi Nokia’nın bu konuda farklı bir ürünle kendi pazarını oluşturacağı düşüncelerini güçleştiriyor. İşletim sistemi olarak da Windows Phone ile gelmesi beklenilen bu cıhaz öncelikle Microsoft’un merakla beklenilen işletim sisteminin çıkışı ile aynı tarihlere denk gelmesi bekleniyor.

Nokia Asha S40 modellerinde Angry Birds ile geliyor

Nokia World 2011’de tanıtımı yapılan Asha serisi modeller işletim sistemi olarak geliştirilmiş bir symbian kullanarak göze çarpıyor. Nokia’nın geliştirmeleri sonucu iOS ve Android market mantığında çalışan yeni uygulamaların yükleneceği bir platform haline getirmek istiyor. Nokia Ovi Market üzerinden uygulamalara ulaşılabilecek. Bu sayede sürekli güncel ve yeni uygulamalar ile geliştirilebilen bir Nokia modelleri olacak. Rovio şirketi ile yapılan anlaşma ile iOS’de en çok indirilen oyun olma özelliğine sahip Angry Birds’ün S40 symbian için olan modeli de Nokia Ovi’de kullanıcıların hizmetine sunulacak.

[toggle title=”Haber Kaynağı”]http://conversations.nokia.com/2011/10/26/nokia%E2%80%99s-new-series-40-asha-range/[/toggle]

Windows Phone’a sahip ikinci Nokia : Lumia 710

Android ve iOS’nin işletim sistemi pazarında hızla artan rakamlarına karşın Nokia’da sürekli düşüşte idi. Bu noktada iken Windows ile yapılan anlaşma ile akıllı telefonlara Windows Phone işletim sistemi ekleneceği yeni modelleri ve bu modellerle yeni Windows Phone işletim sistemini iyice merak ettiriyor. Nokia World 2011 toplantısında bu cıhazların ilki olan Lumia 800 tanıtılmıştı, hemen ardında benzer özelliklere sahip maliyet açısından biraz daha düşük olan Lumia 710 modeli tanıtıldı. Vergiler hariç 270 avroluk satış rakamına geleceği toplantıda açıklandı.

Nokia Lumia 710 cep telefonu, 1.4 GHz işlemciye sahip ve hızlandırılmış grafik işlemcisi ile geliyor. 3.7 inç ClearBlack AMOLED ekran, 512MB RAM bellek, 8GB dahili hafıza, microSD kart yuvası ile 32GB’a kadar yükselebiliyor, Windows Phone 7.5 Mango işletim sistemi ve Nokai Music servisi ile geliyor.

Nokia Lumia 710 cep telefonu yıl sonu itibari ile başta asya’da olmak üzere 2012 yılı itibarı ile tüm Dünya’da satışa çıkarılacak.
[toggle title=”Bilgi Kaynağı”]http://press.nokia.com/2011/10/26/nokia-showcases-bold-portfolio-of-new-phones-services-and-accessories-at-nokia-world/[/toggle]