Fotograf Makinesi Haberler

Kodak İflasın Eşiğinde

Bir süredir mali kriz içerisinde olan Kodak, borçlardan ve finansal durumdan kurtulmak için Amerika yasalarına göre iflas başvurusunda bulundu. Şirket yeniden ayağa kalkmak için çalışmalara devam etmesine rağmen şirketin yeniden yapılanma süresinin 2013 yılına kadar süremesi bekleniliyor. Şirket klasik fotografçılık ile digital fotografçılık arasında kalması mali krizin en büyük etkilerinde sayılabilir. Yalnız Kodan 2011 yılında yapılan açıklama ile şirket gelirlerinin %75’ini digital bölümün oluşturması da ayrı bir etken.

Kodak CEO’su ve Yönetim Kurulu Başkanı olan Antonio Perez iflas başvurusu ile ilgili yaptığı açıklamada şunlardan bahsetti: “Aynı zamanda dijital bölümümüzü yarattık, etkili bir şekilde bazı geleneksel operasyonlardan çekildik, 13 üretim merkezini ve 130 işleme laboratuvarını kapattık ve 2003?ten bu yana 47000 çalışanla yollarımızı ayırarak küçüldük. Artık sıra maliyet yapımızı düzenleyerek ve kaynaklarımızı nakte çevirerek bu dönüşümü tamamlamaya geldi. Dünya çapında, kaliteli bir dijital görüntüleme ve dijital ürün üreticisi olma yolunda hissedarlarımızla işbirliği içinde çalışımak için sabırsızlanıyoruz.”

Kodak yeniden yapılandırma çerçevesinde CitiGroup ile 18 aylık 950 milyon dolarlık bir kredi anlaşması gerçekleştirdi. İflas sürecini yatırımcılar ve müşterilerine duyurmak için resmi web sitesi aracılığı ile Kodak Değişiyor başlığı altında yeni bir bölüm ile bilgi veriyor. Şirket nakit akışını daha hızlı sağlamak amacı ile dün Samsung’a görüntüleme patentini izinsiz kullandığı gerekçesi ile tazminat davası açtı.

Haber Kaynağı : http://www.slashgear.com/kodak-files-for-bankruptcy-19209852/

Yorum Yap