Monitörler

LG 32SE3B , 43SE3B , 49SE3B , 55SE3B Ve 65SE3B Yeni Profesyonel Monitorler

Profesyonel Monitor üretiminde lider marka LG elektronik 2015-2016 yılında satacağı Monitor serilerini satışa sunmaya başladı LG 32SE3B , 43SE3B , 49SE3B , 55SE3B Ve 65SE3B  model numarasıyla SE3B serisi ilk göze çarpan ürünlerden.

Seride ilk dikkati çeken ise 43 inch ekran boyutunda üretilen 43SE3B LG çok uzun süredir alışagelmiş paneli olan 42 inch kullanan bir marka geçtiğimiz sezon 47 yerine 49 inch üreten aslında bir değişim sinyali veren LG bu sezon 42 yani 106 olan ekran boyutunu 43 inch yani 109 ekran olarak satacak .

LG profesyonel monitorler kişisel kullanımdan tutun Kafe , Mağaza zincirleri , Restaurantlar , Oteller , Fabrikalar Aklınaza gelecek her yerde kullanılabilmektedir tercih edilmesinin sebebi ise kullanılan panellerin çalışma koşulları Evlerimize aldığımız ürünlere göre uzun süreli çalışma esas alınarak üretilmiştir . Bu Sebeple sabah açılıp akşam kapacak yada daha uzun süreli çalıştırmanız gereken bir ekran arıyorsanız LG Profesyonel monitorler tam bu iş için yaratılmıştır .

Serinin genel özelliklerine bakarsak 32 inch dahil tüm boyutlarımız Full Hd Çözünürlüğe sahip parlaklık oranında ise 65SE3B modeli diğerlerinden ayrılıyor 400 nits olan 65 inch parlaklığı diğer modellerde 350 nits , Tüm paneller LED aydınlatmaya sahip ürünler Üzerlerinde genel olarak Kablolu yayın tuneri ve hoparlör olmayan monitorlerde aşağıdaki giriş çıkış terminalleri mevcuttur .

RS232C
Yes (1)
Audio Yes (1)
HDTV Formats HDMI : 720p, 1080i, 1080p
USB Yes (2)
Digital DVI Yes (1)
Analog RGB Yes (1)
IR receiver Yes (1)
External Control RJ45
Digital HDMI Yes (1)

LG 32SE3B , 43SE3B , 49SE3B , 55SE3B Ve 65SE3B modelleri Şuan Türkiye’de satışa sunulmuş durumda.

LG SUPERSIGN™

Run messages on up to 50 display screens in the form of a billboard without any additional hardware. Advertisements, information and broadcast content can be arranged on the same screen to attract attention and deliver specific messaging to your customer base.

CONFORMAL COATING

Conformal coating helps protect against water, dust and iron powder deposits which accumulate in harsh environments, saving on expensive installation and added enclosure costs.

USB CONTENT SCHEDULING

Play and schedule content using the USB connection without the need to connect to a server.

DETACHABLE LOGO

The detachable logo can be removed and repositioned to the desired setting. Perfect when using in Portrait Mode.

WI-FI SUPPORT

Play and schedule content using the USB connection without the need to connect to a server.

NETWORK MANAGEMENT PROTOCOL

Enables monitoring of TV’s on the network by the head-end or a cloud server for maintenance and admin purposes. The instant on/warm mode feature allows the TV to communicate in a background mode while the TV is powered off and without disruption to the guest, providing the ability to deliver remote software updates from the head-end server and quick boot-up of embedded applications.

ASPECT RATIO SUSTAINABILITY*

Sustain the same resolution and picture quality while powering on/off by receiving Extended Display Identification Data through the IC switch.
* Installation Menu > LG Digital Signage > PM Mode

STAND-BY SCREEN*

Even with the monitor powered off and no signal from the media player, the monitor will still stay accessible remotely via Stand-By Screen mode.
* Installation Menu > LG Digital Signage > PM Mode

SCHEDULED SCREEN WASH

Prevent residual images with the screen transition feature.

Yorum Yap