• Ana Sayfa
  • Haberler
  • LG 47LV35A VideoWall Monitör Dev Ekran İçin Parça Parça Çözüm
Haberler Köşe Yazıları Televizyon

LG 47LV35A VideoWall Monitör Dev Ekran İçin Parça Parça Çözüm

LG 47LV35A modeli 2015 yılının En çok satan videowall monitörü olmaya aday . Videowall Ekranlar Mağazalarda , Alışveriş Merkezlerinde , Toplantı salonlarında , kafelerde Aslına bakarsanız Büyük Ekran Görüntüye ihtiyacın olduğu her noktada vazgeçilmez tercih haline geldi . LG 47LV35 A Modeli ise Fiyat ve Performansı ile bu ihtiyaca en iyi cevap veren ürün adayı …

 

Peki Nedir videowall ?  Videowall Türkçe Karşılığı görüntü duvarı olan Ekranların birleşmesiyle oluşturulan bir ekran sistemi Örneğin 47LV35A modeli 47 inch bir monitör ve minimum 4 adet kullanılarak 94 inch bir ekrana sahip olabiliyorsunuz.

 

Yukarıda 47 inch 4 adet monitörün birleşmesiyle oluşan bir ekran mevcut . Video formatını bozmadan 2 x 2 , 3 x 3 , 4 x 4 ve 5 x 5 olarak ekran oluşturulabiliyor 47lv35a ile oluşturulacak en büyük ekran 5 x 47 inch =  235 inch yani 597 Ekran Diagonal Ekran oluşturulabilmekte .

Peki videowall Ekranları bukadar popüler kılan nedir ? bunun bir çok sebebi var eğer tek parça yüksek çözünürlüklü bir görüntü isteniyorsa şuan piyasada alınacak en büyük ekran 98 inch LG 98LS95A Modeli ve Maliyet bilgisi vermek istemiyoruz ama şuan 2 x 2 47lv35a ile oluşturacağımız ekran 94 inch yapıyor ve maliyeti 3/1 oranında ucuzluyor .Projeksiyon makineleride bu grupta dev ekran çözümü için tercih edilen farklı bir teknoloji fakat projeksiyonların en büyük handikapı yukarıdaki ekranın çalıştığı gün ışığında neredeyse izlenemez derecede ışık oranına sahip olması peki projeksiyon cihazlarında yüksek ışığa sahip ürün yokmu ? elbette mevcut fakat maliyetleri katlıyarak artan oranda birde projeksiyon cihazlarındaki lambaların ömürlerinin çok kısa olması performasnlı 2.000 / 3.000 saat eko modda ise 4.000 / 5.000 saate ancak çıkabilmekte Fakat LG 47LV35A modeli led monitörün ömrü ise yaklaşık 50.000 – 60.000 saat arası yani 10 katından daha fazlası . İş böyle olunca yine videowall monitörler tercih edilmekte .

 

Bir başka sebebi ise 7/24 çalışabilmeleri Özellikle LG 47LV35A Modeli 7/24 çalışma prensibi ile diğer görüntü sistemlerine meydan okuyor. Sırf yukarıdaki sebeplerden ötürü videowall ekran sistemleri şuan en çok talep gören ekran olmayı hakediyor . Fakat Videowall Ekranlarda aynı zamanda Ekranları özel bir kaç yazılımla kullanılan her hekranda farklı kaynaklar görerek kullanmakta mümkün yani ekranın yarısı kamera görüntüsü diğer yarısı ise pc den gelen görüntü yada aynı anda 4 farklı kaynak izlenebilmekte bunun için yazılım şirketleride gün geçtikçe kendilerini git gide geliştiriyorlar.

Videowall Ekran sisteminin en meşakatli kısmı ise montaj kısmı özellikler 3 x 3 ve üzeri birleşimlerde ekranları tek bir hatta toplamak ve birleşim kenarlarının düzlüğü bu ise tam bir uzmanlık gerektiriyor bu sebepler LG elektronik servisleri yerine tamamen bu işle ilgilenen özel servisler videowall ekranların montajlarını gerçekleştiriyor .

Yukarıda 3 x 3 bir videowall sisteminin şantiyede montaj anındaki resmi mevcut . Montajla ilgili yine önemli olan bir nokta ise askı sistemi . Ekranları asmak için bir çok aparat sistemi mevcut Ama en iyi askı sistemleri montaj bittikten sonra olası bir arızada ortadaki bir ekranın kolayca sökülebilmesini sağlayan askı sistemi en iyi askı sistemidir Fakat askı sistemlerininde fiyat scalası bihayli karmaşık ve çeşitli bunun için bütceye en uygun olanı tercih etmek gerekli .

LG 47LV35a modelinde ekranları birleştirdiğimizde ortada kalan çizginin kalınlığı toplamda 4.9 mm yani yarım santimden daha az peki daha incesi mevcutmu ? Elbette fakat 47 inch yerine 55 inch e çıkmak gerekiyor LG 55LV35A , LG 55LV75A Ve LG 55LV77A modellerinde 3.5 mm ye düşüyor. Hem Ekran boyutunuz artacak hemde birleşim çizgi kalınlığı düşecek . Fakat birim fiyat elbette artıyor olacak.

 

Yukarıda Tamamlanmış bir 2 x 2 videowall ekran mevcut ve duvara sıfır olarak monte edilmiş ve özel bir çerçeve ile tamamlanmış burda kullanılan ekranda çizgi kalınlığı 4.9 mm LG 47WV50B modeline ait.

LG Videowall Ekranlar için en çok sorulan soru ise tek bir kaynaktaki görüntü 4 ekrana nasıl dağıtılıyor . işte bu LG nin uzmanlık alanı her bir 47LV35A modelinin içinden öncelikle vga ve dvı 1 er adet kablo çıkmakta 4 ekranı her ekranda vga için in ve out dvı için yine in out mevcut mesela pc deki çıkışınız vga ise sol alttaki monitörün vga in kısmına pc yi giriyorsunuz sonra vga out ile hemen alt sağdaki monitörün vga in kısmına giriş yapılıyor sağ alttaki monitörün vga out dan ise sağ üstteki monitörün vga in kısmna giriş son olarak ise üst soldaki ekrana vga in yapılıyor bu sayede tüm ekranlar birbirine bağlanıyor . Simdi asıl işlem ise her monitörün menüsüne girip Tile modunu yani videowall modunu açıp ekranları sayısal olarak nerde olduklarını yazıp atamaya kalıyor . menüde tile modu on diyoruz sonra altta bir başka seçenekler açılıyor ve soruyor yatay ve dikeyde kaç ekranınız var diye siz  2 yatay 2 dikey i seçiyorsunuz sonra sol alt panel için bu monitor hangisi diyor siz 1 yazıyorsunuz bu şekilde sağdakine 2 sağ üsttekine 3 sol üstekine 4 numara verildikten sonra ekrana görüntüyü verdiğimizde tek bir görüntü parçalanmış oluyor . Aynı yöntem ile 3 x 3  , 4 x 4 ve 5x 5  ekran yapılabilir . Hatta farklı ekran boyutlarını yapmakda mümkü örnek 2 x 3 , 2 x 8 , 1 x 4 yeterki oluşturduğunuz ekrana uyacak çözünürlükte görüntü içeriğiniz olsun eğer pc , uydu , dvd , bluray ve kamera gibi görüntüler verilecekse bu görüntülerde 2 x 2  3 x 3 gibi 16 / 9 ekran formatının bozulmadığı ekran kullanılmalı .

LG 47LV35A modeli ve farklı modelleri için daha geniş bilgi almak ve temin etmek için www.avsteknoloji.com adresine girip firma ile iletişime geçebilirsiniz.

www.avsteknoloji.com

 

 

1 Yorum

Nihat Fide 15 Şubat 2017 at 23:01

ürünlerin satışını nasıl yapıyorsunuz ? LG 55LV35A ürününden ve askı aparatlarından 4 adet için fiyat alabilir miyim ?

Cevap

Yorum Yap