NFC Teknolojisi Nedir ?

Teknolojinin inanılmaz hızla geliştiği günümüzde hayatımıza sürekli yeni teknolojiler, dolayısı ile de yeni yeni terimler girmektedir. İşte bunlardan biri olan NFC teknolojisinin ne olduğu ve kullanım alanları hakkında bilgilendirme yazısı hazırladık.

nfc_haber2

NFC (Near Field Communication) ve Türkçe Yakın Alan İletişimi olarak telafuz edebileceğimiz bir kablosuz iletişim teknolojisidir.  Cihazların yakın mesafede bluetooth gibi kablosuz olarak iletişim sağlamalarına olanak veren bir teknolojidir. Günümüzde Cep telefonlarında yaygınlaşmaya başlayan teknoloji Nokia, Sony ve NXP isimli firmanın ortak projesi olarak 2004 yılında çaışmaları başlamıştır.  Andorid işletim sisteminin yaygınlaşması ile NFC’ de hayatımızdaki yerini artırmaya başlamıştır.  2015 yılına kadar akıllı telefonların % 50′ sinin bu teknolojiyi desteklemesi öngörülmekte.Sony_Wireless_Headset_-DR-BTN200M_NFC

NFC iletişimi iki NFC uyumlu cihazın birbirine birkaç santimetre yaklaştırılması ile aktifleştirilir. NFC uygulamaları; ödeme ve toplu taşıma biletleri gibi temassız işlemleri, takvim senkronizasyonu veya elektronik kartvizit gibi basit ve hızlı veri transferini ve dijital içeriklere erişimi kapsamaktadır.

NFC’yi (Yakın Alanda İletişim) kullanarak, telefonunuz ile telefonlar, NFC etiketleri veya ödeme cihazları gibi diğer NFC cihazlar arasında bilgi aktarımı yapabilirsiniz. Örneğin, web adresleri, kişiler, telefon numaraları, müzik parçaları, video veya fotoğrafları paylaşabilirsiniz.telstra_tapit-83clarencest_nfc_v3

NFC etiketleri, perakende mağazalarında posterler, pano reklamları veya ürünlerin yanına yapıştırılabilecek, küçük programlanmış bilgi alanlarıdır. Bir etikete dokunmak, size haritalar, web adresleri ve film fragmanları gibi ek bilgiler sağlayabilir. NFC-Phone-_Yale-Real-Living-Mobile-KeysSony bu teknolojiyi birçok ürününde aktif olarak kullanmaya devam etmekte. Sony Cep telefonlarının yanında verilen NFC Taglar ile yaşam alanınıza göre telefonunuzu modlandırabiliyorsunuz. Yeni seri Vaio bilgisayarları, Cep telefonu için hoparlör setleri ve yeni duyurduğu Smartwatch 2 Android akıllı saatlerin iletişiminde de karşımıza çıkmakta.

SONY DSC

NFC ile yapabileceklerinize birkaç örnek

  • Yeni bir arkadaşla veya iş tanıdığınızla kişi kartlarını aynı anda değiştirin.
  • Cihazlarınızın arkasını birbirine dokundurarak arkadaşınıza resim gönderin.
  • Otobüs veya metro biletinizi ödeyin.
  • Cüzdanınızı yanınıza almadan sabah kahvenizi ödeyin.
  • Sokakta gördüğünüz bir posterden kupon yakalayın.
  • İşe gittiğinizde binanıza erişim kazanın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir